Paszynian, Alijew i Putin spotkają się w Soczi

Kreml zapowiedział, że prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew, premier Armenii Nikol Paszynian i prezydent Rosji Władimir Putin odbędą w tym tygodniu trójstronne spotkanie w Soczi.

Spotkanie zaplanowano na 26 listopada.  Przywódcy będą rozmawiać o realizacji trójstronnej deklaracji pokojowej z 9 listopada 2020 r., która zakończyła II wojnę w Górskim Karabachu, a także o porozumieniu uzupełniającym podpisanym 11 stycznia 2021 r. 

Spotkanie skupi się również na nakreśleniu „dalszych kroków w celu wzmocnienia stabilności i ustanowienia pokojowego życia w regionie” – donosi rosyjska państwowa agencja medialna TASS oraz „szczególna uwaga zostanie poświęcona kwestiom rozwoju więzi handlowych i gospodarczych”.  Putin odbędzie też spotkania bilateralne z Paszynianem i Alijewem na marginesie szczytu w Soczi.  

Szczyt został ogłoszony w ciągu kilku dni od informacji, że 15 grudnia zaplanowano również rozmowy Alijewa i Paszyniana w Brukseli. Spotkanie dwustronne, zorganizowane przez przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, ma się odbyć na marginesie szczytu Partnerstwa Wschodniego UE 15 grudnia.

Wcześniej oczekiwano, że Paszynian i Alijew spotkają się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem przed rocznicą trójstronnej deklaracji pokojowej z 9 listopada, która zakończyła II wojnę w Górskim Karabachu.

Przemawiając 9 listopada rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że do spotkania nie doszło z powodu braku „jasnych porozumień” . Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w zeszłym tygodniu, że „jest pewien”, że spotkanie się odbędzie i że przywódcy dojdą do porozumienia.