Turkmenistan w stanie wyludnienia – w kraju zostało mniej niż 3 mln ludzi

Turkmenistan to jeden z najbardziej zamkniętych krajów świata, który można porównać jedynie z Koreą Północną czy Erytreą, Pomimo bogactwa w surowce energetyczne kraj od 5-6 lat znajduje się w poważnym kryzysie gospodarczym. A teraz wydaje się, że Turkmenistan stoi w obliczu bardziej fundamentalnego problemu – kryzysu demograficznego.

Turkmenistan przygotowuje się do spisu ludności w 2022 r., a według wstępnych danych w kraju mieszka dziś 2,7-2,8 mln osób. Wszystkie źródła to pracownicy organów państwowych związanych z procesem trwającego badania populacji, przetwarzania i analizy ich wyników.

Według jednego z nich wydziały, które będą odpowiedzialne za organizację spisu ludności i mieszkań w 2022 r. , zebrały już wstępne dane do przekazania administracji prezydenta Turkmenistanu. Według wszystkich rachunków rzeczywista wielkość populacji wynosi 2,7-2,8 miliona.

Tajne wyniki poprzedniego spisu

Według doniesień medialnych stosowano różne metody, głównie objazdy od domu do domu, choć stosowano również inne dane bezpośrednie i pośrednie – liczbę poborowych w wojsku, absolwentów szkół, studentów uczelni, przedszkolaków, liczbę więźniów, dane z migracji obsługę przyjazdów i wyjazdów, informacje z urzędów stanu cywilnego o urodzeniach i zgonach.

Oczywiście przy tak dość przybliżonych obliczeniach możliwe są pewne błędy. Wahania liczby ludności w kraju są możliwe ze względu na migracje wewnętrzne, ale są one silnie ograniczane przez władze i reprezentują głównie napływ pracy do Aszchabadu, ale to nieznaczna liczba w porównaniu do ogólnej liczby. Poprzedni spis ludności w Turkmenistanie został przeprowadzony w grudniu 2012 roku , publikacja wyników miała nastąpić w 2013 roku.

Jednak z nieznanego powodu rząd Turkmenistanu nadal utrzymuje w tajemnicy wyniki tego spisu. Eksperci zauważają, że powodem tego może być to, że liczby te okazały się znacznie mniejsze niż wcześniej szacowały turkmeńskie władze. W różnych latach po dojściu do władzy Gurbanguły Berdymuhamedowa pojawiały się teorie, że ludność Turkmenistanu przekracza 6 milionów.

W maju 2019 r. pojawiły się spekulacje, że w ciągu ostatnich 10 lat Turkmenistan opuściło około 1,9 mln osób . Według źródeł dane te zostały natychmiast utajnione, ponieważ nie spodobały się urzędnikom administracji prezydenckiej. Wtedy też założono, że ludność Turkmenistanu liczyła nieco ponad 3,3 miliona osób. Ale, jak się okazało, sytuacja jest znacznie poważniejsza i mówimy już nie tylko o kryzysie demograficznym, ale o wyludnieniu kraju.

W tym samym w tym roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy odmówiły wykorzystania w swoich szacunkach danych dostarczonych przez rząd turkmeński. Liczby potwierdzają wieloletni obraz fiaska tzw. polityki „złotego wieku” prezydenta Berdymuhamedowa. Widać jak dane są systematycznie fabrykowane w Turkmenistanie od 30 lat. Mówiąc najprościej, nie ma statystyk, na których można by polegać.

Wzrost PKB, rezerwy, wskaźniki ekonomiczne, a teraz widzimy, że nawet wielkość populacji została po prostu wymyślona. Po raz kolejny jesteśmy przekonani, że obraz, który rząd turkmeński próbuje namalować, po prostu nie istnieje, wszystkie wypowiedzi o osiągnięciach są tylko fantazją reżimu. Według danych zebranych w ramach przygotowań do spisu, głównymi przyczynami depopulacji są pogorszenie standardów życia, a co za tym idzie migracje, niska dzietność i wysoka śmiertelność.

Migracja za pracą i środkami do życia

W szczególności spadek liczby ludności związany jest z najsilniejszą migracją, której wzrost rozpoczął się na przełomie lat 2013-2014. Koreluje to z początkiem kryzysu gospodarczego. Głównymi krajami migracji są Turcja, Uzbekistan, Rosja. Uzbekistan pojawił się wśród krajów docelowych do wyjazdu w ciągu ostatnich 3-5 lat i do czasu zamknięcia kraju z powodu kwarantanny konkurował z Turcją. Najwyraźniej ożywienie gospodarki w Uzbekistanie po zmianie władzy przyniosło skutek.

W ciągu ostatnich kilku lat media regularnie informowały o dużej liczbie osób pragnących wyemigrować z Turkmenistanu. Zanim władze kraju całkowicie zamknęły kraj w związku z pandemią, przed ambasadami Rosji i Uzbekistanu w Aszchabadzie codziennie zbierały się setki Turkmenów w nadziei na uzyskanie wiz. Po złagodzeniu ograniczeń kwarantannowych do rosyjskiego konsulatu ponownie powróciły tłumy Turkmenów. Ze względu na dużą liczbę chętnych do wyjazdu do Rosji władze turkmeńskie w każdy możliwy sposób uniemożliwiają im dostarczenie niezbędnych dokumentów. Według dostępnych źródeł, pomimo pandemii w 2020 roku, 2451 Turkmenów otrzymało obywatelstwo rosyjskie, a kolejne 2271 Turkmenów otrzymało pozwolenie na pobyt w Rosji.

Przed pandemią do Turcji wyjeżdżała ogromna liczba obywateli turkmeńskich, gdzie według różnych szacunków ich liczba mogła wynosić kilkaset tysięcy. Tylko w 2020 roku zezwolenie na pobyt w tym kraju otrzymało 87 200 obywateli Turkmenistanu. Zdecydowana większość turkmeńskich migrantów w Turcji utraciła ważność paszportów i znajduje się w sytuacji nielegalnej, co nie pozwala na uzyskanie dokładniejszych danych na temat ich liczby. Jednak fakt, że przed pandemią władze Turkmenistanu w każdy możliwy sposób uniemożliwiły obywatelom wyjazd z Turcji, nie wpuszczając nawet 50 proc. pasażerów na loty do Stambułu, wskazuje, że władze miały pewne pojęcie o skali odpływu ludności. Należy pamiętać, że obywatele turkmeńscy nie muszą posiadać wizy, aby wjechać do Turcji.

A w ostatnich miesiącach rodzice turkmeńskich studentów studiujących w innych krajach zaczęli odradzać dzieciom powrót do domu. 2 miliony osób, które wyjechały w ciągu 10 lat, wskazują, że ludzie wyjeżdżają całymi rodzinami, co samo w sobie jest kolejnym ogromnym problemem. Bo od razu pojawia się pytanie, kto zostanie w kraju i zapewni przyszłość Turkmenistanu? To katastrofa, wyraźnie wskazująca na kolejną straconą dekadę dla Turkmenistanu, podczas której załamała się gospodarka, ludność się rozproszyła. Pozostaje dziwny rodzaj dyktatorskiego reżimu, który jest całkowicie oddzielony od przerażającej rzeczywistości, do której sprowadził kraj.

Śmiertelność i niski przyrost naturalny

Inny czynnik kryzysu demograficznego, według źródeł, związany jest ze wzrostem śmiertelności. W ciągu ostatniej dekady śmiertelność znacznie wzrosła z powodu ogólnego spadku poziomu życia, ze względu na niskie dochody, stały wzrost cen, katastrofalnie niski poziom opieki zdrowotnej, wzrost sytuacji stresowych, osiągnięcie progów wieku podeszłego przez dużą część społeczeństwa.

Skumulowana nadmierna śmiertelność w 2020 r. była znacznie wyższa w porównaniu z 2019 r. W 2019 roku bezwzględna liczba zgonów wynosiła 5-6 tys. miesięcznie. Jednocześnie rozkład według regionów jest z wielu powodów bardzo nierównomierny – na przykład całkowita liczba regionu Mary jest znacznie wyższa niż na Balkan, gdzie bezwzględny wskaźnik śmiertelności jest również wyższy. W 2020 r. śmiertelność w szczytowym momencie wahała się od 8 do 10 tysięcy dodatkowych zgonów miesięcznie w całym kraju. Ponadto niski wskaźnik urodzeń w ciągu ostatnich kilku lat jest również postrzegany jako jedna z przyczyn depopulacji.

Eksperci dyskutowali między sobą o potencjalnym powrocie siły roboczej z emigracji oraz o wydłużeniu średniej długości życia, zwiększeniu i stymulowaniu wskaźnika urodzeń i tak dalej. Ale wszystko sprowadzało się do konieczności podjęcia zdecydowanych decyzji politycznych.  Podobnie jak w przywództwie kraju, nie ma niezależnych i kompetentnych postaci, które byłyby w stanie poprowadzić proces opracowania odrębnego programu ochrony narodowej.

A powrót turkmeńskich migrantów z Turcji do ojczyzny jest celowo utrudniany i blokowany przez władze Turkmenistanu, ponieważ ich zdaniem przybycie dużej liczby osób, które żyły i pracowały w bardziej wolnym środowisku gospodarczym i politycznym grozi destabilizacją wewnętrznej sytuacji politycznej lub eksplozją społeczną – a w kontekście kryzysu gospodarczego w Turkmenistanie po prostu nie ma dla nich pracy. Krąg się zamyka .

Nawet w otwartych źródłach opartych na oficjalnych statystykach turkmeńskich można zauważyć negatywny trend przyrostu naturalnego w Turkmenistanie od 2013 roku, kiedy to dzietność całkowita (liczba urodzeń na 1000 osób) wynosiła 26,6. W 2020 roku, według otwartych źródeł, całkowity współczynnik dzietności spadł do 22,3, czyli wskaźnik urodzeń w Turkmenistanie spadł o ponad 16 procent w ciągu ostatnich 8 lat.

Można zadać sobie pytanie, kto chce mieć pięcioro dzieci, jeśli ich nie wykarmi? Dopóki system nie zacznie stwarzać warunków, które będą stymulować ludzi do pozostania w kraju i posiadania większej liczby dzieci, problemu nie da się rozwiązać. Kryzys żywnościowy w Turkmenistanie znacznie się pogorszył, ludzie nie jedzą wystarczająco dużo, pogorszyło się ich bezpieczeństwo żywnościowe. To raczej nie przekona ludzi do posiadania większej liczby dzieci.

Bezrefleksyjna reakcja Aszchabadu

Media po raz pierwszy podały informacje o problemie demograficznym Turkmenistanu na kilka dni przed urodzinami prezydenta Berdymuhamedowa. Według nich struktury państwowe zaangażowane w analizę danych zdecydowały się nie składać raportu administracji prezydenta Turkmenistanu do czasu obchodów urodzin prezydenta, z obawy o zniszczenia mu święta.

Nie jest jasne, co dalej robić z tymi danymi. Wszyscy boją się pokazać je prezydentowi. W każdym razie fizycznie boją się zwrócić mu uwagę na te dane przed urodzinami i wakacjami. A potem będą przechowywać informacje dopóki administracja prezydenta ich nie zażąda. Myślę, że wszystko się rozstrzygnie, kiedy informacja w całości dotrze do prezydenta i jego otoczenia. Zgodnie z pierwotnym planem planowano pokazać 5 mln ludności.

Turkmeńskie władze będą próbowały ukryć prawdziwe dane i udawać, że nie ma problemów. To podstawowy sygnał, że system jest niesprawny. Kiedy ludzie wyjeżdżają tak licznie, jest to po pierwsze wyraz protestu przeciwko reżimowi. Wydaje się, że mówią: „Nie chcemy już mieć nic wspólnego z tym reżimem”. Nie potrafią się zjednoczyć, aby coś zmienić od wewnątrz, pozostaje im więc jedyne wyjście – opuścić kraj lub zostać i umrzeć. 

To wyraźnie pokazuje fiasko polityki gospodarczej. Nawet fakt, że urzędnicy boją się zgłosić prezydentowi kryzys tej wielkości, ponieważ obchodzi on urodziny, wyraźnie pokazuje, jak niekompetentny jest system. Nic dziwnego, że wyniki ostatniego spisu nie zostały jeszcze upublicznione. Jest to sprzeczne z obrazem przedstawianym przez turkmeńską propagandę. Ten kryzys nie pojawił się niespodziewanie, rozwijał się przez dekadę.

Eksperci często oceniają politykę gospodarczą Turkmenistanu w latach niepodległości obu prezydentów jako porażkę. Ale lata rządów Berdymuhamedowa najprawdopodobniej zostaną wyznaczone nie tylko jako epoka przedłużającego się kryzysu gospodarczego, kiedy w kolejkach po żywność gromadzą się ogromne tłumy ludzi, obywatele kraju kopiący na śmietnikach w poszukiwaniu pożywienia i są na porządku dziennym, a dodatkowo towarzyszy temu masowy exodus ludności.

W przeciwieństwie do tak zamkniętych krajów, jak Korea Północna czy Erytrea, Turkmenistan dysponuje kolosalnymi zasobami naturalnymi, które mogą zapewnić wygodne życie własnym obywatelom. Ale sposób, w jaki władza wydaje dziesiątki miliardów ze skarbu państwa na budowę niezliczonych luksusowych hoteli i pałaców, skazując ludzi na biedę, nie napawa optymizmem, jeśli chodzi o jego pragnienie powstrzymania nadciągającej w Turkmenistanie katastrofy.

Powiązany artykuł