Prezydent Kirgistanu: ponad 50 proc. granicy zostało uzgodnione z Tadżykistanem

Prezydent Sadyr Żaparow przyznał, że Kirgistan skoordynował ponad 50 proc. granicy z Tadżykistanem.

Na spotkaniu z przedstawicielami misji dyplomatycznych i organizacji międzynarodowych w przededniu 30. rocznicy odzyskania przez kraj niepodległości 30 sierpnia zaznaczył, że „w celu rozwiązania kwestii granicy z Tadżykistanem rządy Kirgistanu i Tadżykistanu muszą dokonać politycznej decyzji i kontynuowania negocjacji w oparciu o zasadę wzajemnego szacunku”.

Sadyr Żaparow powiedział też, że chciałby, aby Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan były częścią Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAEU). Jego zdaniem doprowadziłoby to do „pozytywnych wyników w stosunkach handlowych i gospodarczych, a także w rozwoju produkcji przemysłowej i rolnictwa oraz stworzyło możliwości pracy dla przedsiębiorców kirgiskich w warunkach Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej”.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 50 szefów ambasad obcych państw i organizacji międzynarodowych akredytowanych w Kirgistanie. Szef MSZ Kirgistanu Rusłan Kazakbajew powiedział niedawno w rozmowie z RIA Nowosti, że mimo trwających starań o wytyczenie granicy z Tadżykistanem jest za wcześnie, aby mówić o ostatecznym rozwiązaniu konfliktu. Podkreślił jednak, że Kirgistan i Tadżykistan są historycznymi sąsiadami i krajami, których narody łączy wspólna kultura, tradycja i religia, i biorąc to pod uwagę, zostaną podjęte maksymalne wysiłki w celu rozwiązania wszystkich istniejących problemów.

Według Kazakbajewa jednym z przełomowych momentów może być wspólna z Tadżykistanem decyzja o wzajemnym zrzeczeniu się roszczeń terytorialnych i rozpoczęcie poszukiwania kompromisu, który zadowoliłby interesy obu państw.

Prace nad wyznaczeniem linii granicy państwowej między Tadżykistanem a Kirgistanem trwają od 2002 roku, ale do tej pory strony opisały tylko około 520 z 976 km wspólnej granicy. Kontrowersje budzą tereny między batkeńskim regionem Kirgistanu a sughdyjskim regionem Tadżykistanu, gdzie wsie, a czasem domy mieszkańców obu republik, są ze sobą ściśle powiązane, co utrudnia określenie linii granicznej. Ponadto w kwestii delimitacji strony kierują się różnymi dokumentami historycznymi.

Ze względu na niepewność przebiegu granicy państwowej pomiędzy mieszkańcami a strażą graniczną sąsiednich państw, często dochodzi do starć o prawo dostępu do wody, ziemi i komunikacji. Ostatni poważny konflikt z udziałem wojska na granicy tadżycko-kirgiskiej miał miejsce 28-29 kwietnia tego roku. Władze tadżyckie potwierdziły, że w starciach zginęło 19 osób, a 87 zostało rannych. Według strony kirgiskiej rannych zostało 189 obywateli Kirgistanu, zginęło 36 osób.

Władze Tadżykistanu i Kirgistanu oskarżają się nawzajem o rozpętanie wojny i spowodowanie ogromnych szkód. Prokuratury Generalne obu krajów wszczęły sprawy karne w związku z wydarzeniami na granicy.