Ceny benzyny w Tadżykistanie nadal rosną

Ludność Tadżykistanu jest poważnie zaniepokojona wzrostem cen produktów naftowych w kraju, ponieważ podwyżka cen gazu może prowadzić do wzrostu cen podstawowych produktów spożywczych. Należy zauważyć, że w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku cena benzyny wzrosła bardziej niż wszystkich innych towarów w Tadżykistanie.

Zwykle do Tadżykistanu dostarczane są trzy rodzaje benzyny: benzyna 92-oktanowa; benzyna 95-oktanowa; i 98-oktanowa benzyna. 92-oktanowa benzyna jest najbardziej poszukiwanym gatunkiem paliwa samochodowego w kraju z tego prostego powodu – ten gatunek jest najtańszy dla kierowców.

Cena jednego litra benzyny 92-oktanowej w Duszanbe wzrosła z 9,17 somoni w kwietniu do 9,90 somoni 4 sierpnia, podobnie jak w innych częściach kraju. Obecna cena za litr 95-oktanowej benzyny w Duszanbe wynosi 10,50 somoni.

Ceny innych paliw silnikowych również wzrosły w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku. Ceny oleju napędowego i skroplonego gazu ziemnego (LNG) również drastycznie wzrosły w tym samym okresie siedmiu miesięcy. W Duszanbe aktualna cena za litr oleju napędowego wynosi 9,30 somoni, a cena za litr LNG to 6,40 somoni. Rosja dostarcza większość importu benzyny i oleju napędowego do Tadżykistanu, podczas gdy Kazachstan dostarcza większość importu LNG do Tadżykistanu.

Dostawcy produktów naftowych twierdzą, że głównym powodem wzrostu cen gazu w całym kraju jest dewaluacja krajowej waluty. Tymczasem władze Tadżykistanu twierdzą, że podwyżka cen wynika z rosnących cen produktów naftowych w krajach producenckich.

Przypomnijmy, że rosyjskie media poinformowały 23 lipca, że ​​Rosja jest gotowa do wprowadzenia zakazu eksportu benzyny przy rekordowo wysokich cenach hurtowych na giełdzie. Poza tym jedna z największych rafinerii ropy naftowej w Kazachstanie „Atyrau” nie działała od początku roku z powodu problemów technicznych. Władze Kazachstanu w marcu br. zakazały na pół roku eksportu produktów naftowych.