Armenia: Partia rządząca wyznaczy nowego przewodniczącego parlamentu

Rządząca partia Umowa Cywilna potwierdziła że, zaproponuje kandydaturę Alena Simonjana, jako przewodniczącego nowo wybranego parlamentu Armenii.

Partia kierowana przez premiera Nikola Paszyniana obejmie 71 miejsc w 107-osobowym Zgromadzeniu Narodowym i będzie mogła wystawić swojego kandydata na przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego.

„W wyniku głosowań partia zdecydowała, że ​​Alen Simonjan będzie naszym kandydatem na przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego” – stwierdził Hrachja Hakobian, członek ustępującego parlamentu. Hakobian powiedział, że nie wie, czy Ararat Mirzojan, ustępujący przewodniczący parlamentu i inny bliski współpracownik Paszyniana, sam nie zdecydował się na dalsze piastowanie tego stanowiska.

Mirzojan nie rzucał się w oczy podczas niedawnej kampanii wyborczej do parlamentu, podnosząc kolejne pytania dotyczące jego relacji z Paszynianem. Nie jest jeszcze jasne, czy zostanie powołany na inne stanowisko we władzy ustawodawczej czy wykonawczej.

Natomiast Simonian brał udział w praktycznie wszystkich wiecach wyborczych premiera. 40-latek jest jednym z trzech wiceprzewodniczących ustępującego parlamentu. Według Hakobiana partia rządząca wyznaczyła także dwóch z trzech wicemarszałków nowego parlamentu: Rubena Rubinjana i Hakoba Arshakiana. Obaj deputowani są związani z Umową Cywilną. Rubinjan jest obecnie przewodniczącym sejmowej komisji ds. stosunków zagranicznych, a Arshakian jest byłym ministrem przemysłu Armenii. Inauguracyjna sesja nowego parlamentu Armenii ma się odbyć 2 sierpnia.