Premier Gruzji przedstawia 10-letni plan rozwoju kraju w parlamencie

Premier Gruzji Irakli Garibashvili przedstawił roczny raport, a także 10-letni plan rozwoju rządu w parlamencie. Garibashvili powiedział, że celem rządu jest zwiększenie PKB per capita do 10 000 dolarów w ciągu najbliższych dziesięciu lat i zmniejszenie stopy bezrobocia do 9 proc.

Zapowiedział, że rząd dofinansuje kredyty hipoteczne dla rodzin z dziećmi oraz zwiększy wsparcie dla policjantów, żołnierzy i lekarzy. Powiedział, że w niedalekiej przyszłości Gruzja i izraelska firma rozpoczną produkcję amerykańskich karabinów M4 w kraju, natomiast w przyszłym roku we współpracy z międzynarodowymi partnerami kraj będzie produkować bezzałogowe statki powietrzne.

Zapowiedział, że rząd opracuje strategię rozwoju społeczno-gospodarczego gruzińskich regionów okupowanych przez Rosję – Abchazji i Osetii Południowej. Garibashvili stwierdził, że do końca roku Gruzja otrzyma cztery miliony dawek szczepionek na koronawirusa, które wystarczą do zaszczepienia 60 proc. ludności kraju. Dodał, że 70-procentowy wzrost eksportu w kwietniu 2021 roku względem poprzedniego roku oznacza „poważną poprawę” dla gospodarki państwa.

Szczepionki, eksport i sportowe wyzwania

,,W ubiegłym roku wyremontowano do 600 km dróg. 151 kilometrów autostrad zbudowano od 2012 roku, pod rządami Gruzińskiego Marzenia, podczas gdy liczba ta wyniosła 68 w latach 2007-2012 pod rządami Zjednoczonego Ruchu Narodowego.” – powiedział premier.

,,Eksport produktów rolno-spożywczych przekroczył 942 mln USD, czyli o 84,5 proc. więcej niż w 2012 roku. Podczas pandemii rząd wydał 900 milionów GEL na opiekę zdrowotną, 3 miliardy GEL na wsparcie biznesu i 1,3 miliarda GEL na wsparcie ludzi. Pensje personelu medycznego walczącego z koronawirusem wzrosły o 50 proc.” – podkreślił szef rządu.

Premier Gruzji zwrócił uwagę, że gruzińscy sportowcy zdobyli w zeszłym roku 200 medali, w tym 65 złotych i nawiązał do wyzwań w tej dziedzinie czekające kraj w najbliższych latach. ,,W 2022 r. Tbilisi będzie gospodarzem ostatniego etapu Mistrzostw Europy w Koszykówce, w 2023 r. będziemy gospodarzem Mistrzostw Świata w narciarstwie dowolnym i snowboardzie, a w 2025 r. Europejskiego Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży” – powiedział premier.

Garibashvili dodał, że rząd dokłada wszelkich starań, aby posunąć do przodu kwestię okupacyjną i poinformować społeczność międzynarodową o nielegalnych działaniach Rosji w okupowanych regionach. ,,Silna Gruzja powinna być domem dla Gruzinów, Abchazów, Osetyjczyków i wszystkich tu mieszkających.” – stwierdził Garibashvili.

Wskazał ponadto, że niedawne uwolnienie ormiańskich jeńców wojennych z udziałem Gruzji „było istotnym zwycięstwem politycznym”. Stwierdził też, że gruzińscy żołnierze w misjach NATO „pokazali światu, czym jest Gruzja” i podziękował im za oddanie. Garibashvili obiecał dalsze wsparcie dla żołnierzy i policjantów oraz podziękował im za „niestrudzoną i kluczową pracę” dla kraju.

Plany na przyszłość

W ramach założeń 10 letniego programu rozwoju państwa w latach 2021-2022 rząd ma przeznaczyć ponad 300 mln GEL miesięcznie (około 100 USD) na dofinansowanie kredytów hipotecznych dla rodzin. W dłuższej perspektywie rząd zapewni zatrudnienie około 100 000 osób w małych i średnich firmach.

Reżim wolnego handlu zostanie wprowadzony z co najmniej 11 nowymi krajami (obecnie Gruzja ma umowy o wolnym handlu z 45 państwami). Agencja Produce in Georgia pomoże w eksporcie produktów ponad 2000 firm. Agencja przeznaczy również 6 miliardów GEL (19 mln USD) na finansowanie 1300 nowych przedsiębiorstw i 400 hoteli, które odczuły brak turystów w trakcie trwającej pandemii

W 2012 roku eksport Gruzji wyniósł 2,4 mld USD. 3,3 miliarda dolarów wyniósł bilans 2020 roku. „Naszym zadaniem powinno być zwiększenie eksportu do 5 miliardów dolarów w nadchodzących latach.” – zapowiedział szef rządu. Od 1 lipca wsparcie socjalne dla biednych dzieci wyniesie 100 GEL (30 USD) miesięcznie zamiast 50 GEL i więcej dzieci zostanie objętych programem państwowym.

Do 2025 r. wszystkie miasta będą miały całodobowe zaopatrzenie w wodę, a do 2030 r. cała ludność kraju będzie korzystać z jakościowego i licencjonowanego, całodobowego zaopatrzenia w wodę. 31 miliardów GEL (100 mln USD) zostanie wydanych na projekty infrastrukturalne. Przeciętne wynagrodzenie nauczycieli przekroczy 2200 GEL (700 USD) do 2030 roku.