Abchazja upraszcza zasady przekraczania granic dla rosyjskich turystów

Prezydent Abchazji Aslan Bzhania polecił uproszczenie procedury przekraczania granicy rosyjsko-abchaskiej przez turystów z Federacji Rosyjskiej – poinformowała służba prasowa Ministerstwa Turystyki republiki.

Dokument umożliwia przyspieszenie kontroli granicznej i celnej turystów wjeżdżających do Abchazji z Rosji.

Zgodnie z rozkazem, w celu przyspieszenia kontroli granicznej i celnej, po pasie przeznaczonym dla pojazdów specjalnych mogą poruszać się autobusy i minibusy z turystami i wycieczkowiczami. Przewiduje się również, że „pojazdy z turystami będą sprawdzane poza kolejnością”, przy czym dozwolona jest kontrola w kabinie bez wysiadania pasażerów.

Obowiązkowym wymogiem jest obecność pracowników Służby Bezpieczeństwa Abchazji jako eskorty w autobusach i mikrobusach ze zorganizowanymi grupami turystów. Dokument stanowi również, że przewodnicy muszą mieć listy turystów wraz z kopią ich paszportów.

Wcześniej minister turystyki republiki Teimuraz Khishba powiedział dziennikarzom, że w 2021 roku Abchazja planuje przyjąć co najmniej 1,1 mln turystów z Rosji. Według niego takie wskaźniki zostały osiągnięte w 2019 roku przed rozpoczęciem działań restrykcyjnych w związku z pandemią koronawirusa.