Ławrow: Rosja jest gotowa pomóc Armenii i Azerbejdżanowi w kwestii delimitacji granic

Rosja jest gotowa pomóc Armenii i Azerbejdżanowi w kwestiach wytyczenia granic i nie widzi powodu do wzbudzania emocji – powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Około tydzień po zaostrzeniu się sytuacji na granicy armeńsko-azerbejdżańskiej, komentując tę ​​kwestię na konferencji prasowej, Ławrow powiedział: „Jeśli chodzi o sytuację na granicy azerbejdżańsko-ormiańskiej, to po stronie azerbejdżańskiej po tym incydencie , wyszło oświadczenia wyjaśniające, co się stało, co było nieporozumieniem i, co najważniejsze spowodowane, brakiem granicy, którą można by wytyczyć. Nikt tam nigdy tego nie zrobił.”

„Zaproponowaliśmy stronom rozpoczęcie takiej pracy. Jesteśmy gotowi im w tym pomóc: zarówno w dostarczaniu materiałów kartograficznych, jak i usługach doradczych.” – zaznaczył rosyjski minister spraw zagranicznych.

Ławrow podkreślił, że do tej pory na granicy nie doszło do strzałów ani starć. „Usiedliśmy, spokojnie i zaczęliśmy negocjować, jak rozładować tę sytuację. Nasze wojsko udzieliło pomocy, porozumienie zostało osiągnięte. Nie widzę powodu, by wzbudzać emocje w tej raczej nierutynowej, ale w każdym razie spokojnie załatwionej sprawie.” – powiedział szef MSZ Rosji na konferencji prasowej w Moskwie.

Erywań stwierdził, że od 12 maja siły zbrojne Azerbejdżanu najechały na terytorium Republiki Armenii Syjunik i Gegharkunik w co najmniej trzech kierunkach i faktycznie umocniły się na głębokości kilku kilometrów. W tym względzie Armenia oficjalnie wystąpiła o pomoc wojskową do kierowanej przez Rosję Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ), której jest członkiem.

Współprzewodniczący Grupy Mińskiej, Stany Zjednoczone i Francja zażądały od Azerbejdżanu wycofania wojsk z suwerennego terytorium Armenii. Oficjalne Baku twierdzi, że armia azerbejdżańska „zajmuje tylko pozycje”. Trwają negocjacje między stronami. Premier Armenii Nikol Paszynian zapowiedział, że Erywań będzie nadal uruchamiał mechanizmy Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym i kontynuował prace nad uruchomieniem armeńsko-rosyjskich mechanizmów sojuszniczych.