Paszynian: Spór z Ankarą musi być możliwy do opanowania

Turcja jest wrogiem Armenii, ale wrogość między tymi dwoma krajami musi być opanowana. Tak sytuację ocenił w poniedziałek na specjalnej sesji parlamentu p. o. Premier Armenii Nikol Paszynian. Szef rządu nazwał także Turcję wrogiem Armenii.

„Oczywiście Turcja jest wrogiem Armenii, zdarzyło się to historycznie. Jednak nadszedł czas, aby ta wrogość stała się możliwa do opanowania” – powiedział Paszynian, odpowiadając na pytanie posła o jego stosunek do Turcji.

Pomimo wspólnej granicy między Armenią a Turcją, kraje te nie mają zawiązanych stosunków dyplomatycznych. W 2009 roku w Zurychu ministrowie spraw zagranicznych obu państw podpisali protokoły o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych i zasadach stosunków, ale dokumenty te nie zostały ratyfikowane przez strony. Pierwszego marca 2018 roku Armenia ogłosiła anulowanie protokołów.

Władze Armenii wielokrotnie wskazywały, że Turcja udzieliła Azerbejdżanowi pomocy podczas działań wojennych w strefie konfliktu wokół Górskiego Karabachu jesienią 2020 roku. Erywań twierdził również, że Ankara wysyła do regionu bojowników z Bliskiego Wschodu.