Premier Garibashvili ogłasza program odbudowy dla regionów

Premier Gruzji Irakli Garibashvili ogłosił program „odnowy na dużą skalę” dla regionów Gruzji obejmujący wiele projektów infrastrukturalnych. Inicjatywa, która ma zatrudnić około 15 000 obywateli, będzie kosztować rząd w pierwszej fazie 500 mln GEL (145 mln USD).

Projekty przewidują rekultywację miejsc dziedzictwa kulturowego i historycznego, gminnych centrów administracyjnych i obiektów użyteczności publicznej – stwierdził premier Gruzji. Ponadto inicjatywa obejmie aranżację przestrzeni rekreacyjnych, rozwój infrastruktury turystycznej w parkach rekreacyjnych oraz „odnowę urbanistyczną wszystkich miast, wszystkich gmin, kurortów i osiedli”.

„Promowanie równego rozwoju społeczno-gospodarczego regionów kraju jest bardzo ważne,” – powiedział premier Garibashvili, dodając, że „poprawa warunków życia, pracy i ogólnego rozwoju naszych obywateli na całym świecie powinna stać się głównym celem państwa”.

Premier zaznaczył, że niezbędne środki będą pochodzić zarówno z budżetu państwa, jak i z pomocy międzynarodowych instytucji finansowych. W tym tygodniu mają zostać ogłoszone rządowe przetargi na projekty, a rozpoczęcie prac planowane jest na czerwiec.

Inicjatywa wyprzedza wybory samorządowe odbywające się w październiku. Warto zauważyć, że o ewentualnych przedterminowych wyborach parlamentarnych zadecydują wybory samorządowe. Unijne porozumienie między partiami politycznymi z 19 kwietnia przewiduje, że przedterminowe głosowanie powszechne zostanie ogłoszone w 2022 r., jeśli rządząca partia Gruzińskie Marzenie otrzyma mniej niż 43 proc. w proporcjonalnej części wyborów lokalnych.