Rosja wznowi regularne loty do Tadżykistanu

Rosja wznowi loty z Niemcami, Uzbekistanem, Tadżykistanem, Wenezuelą, Syrią i Sri Lanką od kwietnia.

Odpowiednia decyzja została podjęta z uwzględnieniem sytuacji epidemiologicznej w poszczególnych krajach oraz w porozumieniu z premierem Rosji Michaiłem Miszustinem.

Wicepremier Federacji Rosyjskiej Tatiana Golikowa poinformowała, że ​​zapadła decyzja o wznowieniu na zasadzie wzajemności od 1 kwietnia 2021 r. regularnych lotów międzynarodowych z Tadżykistanem. Jak dotąd lot będzie wykonywany raz w tygodniu na trasie Moskwa-Duszanbe-Moskwa. Inne szczegóły są nadal nieznane.

Z komunikatów władz w Moskwie wynika, że ​​przybywający cudzoziemcy muszą mieć negatywny test na koronawirusa, wykonany metodą PCR, nie wcześniej niż 72 godziny przed lotem do Rosji.

Cios dla migracji zarobkowej

Z powodu pandemii koronawirusa Rosja zawiesiła regularne i czarterowe loty z innymi krajami od 27 marca 2020 roku. Wyjątkiem były loty cargo, pocztowe i niektóre inne loty. Od sierpnia władze rosyjskie zaczęły zezwalać na loty do niektórych krajów.

W lipcu ubiegłego roku Agencja Lotnictwa Cywilnego Tadżykistanu ogłosiła gotowość do regularnego wznowienia lotów dwustronnych. Około 70 proc. lotów z Tadżykistanu realizowanych jest do miast Federacji Rosyjskiej. Nadal obsługiwane są tylko loty czarterowe między Tadżykistanem a Rosją. Obywatele Tadżykistanu mogą przylecieć do Rosji tylko z ważnych powodów: posiadają obywatelstwo lub pozwolenie na pobyt, bliskich krewnych, którzy posiadają obywatelstwo rosyjskie, lub w celu uzyskania leczenia.

Obecnie istnieją regularne loty z Tadżykistanu do Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Uzbekistanu, ale większość mieszkańców spodziewa się wznowienia regularnych połączeń między Tadżykistanem a Rosją, gdzie rok temu pracowało ponad milion Tadżyków, którzy przesłali ponad 2 mld dolarów do ojczyzny.

Według oficjalnych danych około 80 proc. tadżyckich migrantów zarobkowych nie mogło wyjechać do tego kraju z powodu zamknięcia granic. Władze podały, że z 460 000 migrantów za granicą w poszukiwaniu pracy tylko 111 000 Tadżyków mogło wyjechać.