Kirgistan wstrzymuje się z dostawami szczepionek AstraZeneca

Kirgistan zawiesił rozpatrywanie dostawy szczepionki koronawirusowej AstraZeneca do kraju w ramach programu COVAX – powiedział w rozmowie z rosyjskimi mediami minister zdrowia Alymkadyr Beishenaliev.

„Istnieją pewne kwestie prawne dotyczące szczepionki AstraZeneca, nad którymi obecnie pracują nasi prawnicy, więc prace nad umową zostały zawieszone” – powiedział Beishenaliev.

Według niego w ramach programu COVAX republika ma nadzieję otrzymać za darmo 1,2 miliona dawek szczepionki. „Przesłaliśmy nasze uwagi dotyczące szczepionki AstraZeneca w szczególności do rządu Kirgistanu, który będzie odpowiedzialny za powikłania. Nie zamierzamy jednak całkowicie z niej rezygnować” – powiedział szef resortu zdrowia.

Beishenaliev dodał, że w najbliższych dniach republika otrzyma rosyjską szczepionkę Sputnik V oraz chińską Sinopharm. W pierwszym etapie planowane jest szczepienie pracowników medycznych, grup społeczno-demograficznych o znacznie wyższym ryzyku rozwoju ciężkich postaci choroby, nauczycieli, pracowników organów ścigania i ochrony, sektora usług, handlu i gastronomii.

W drugim etapie szczepienia otrzymają osoby w wieku 60 lat i starsze, osoby z klinicznymi czynnikami ryzyka, chorobami przewlekłymi oraz społecznie wrażliwe grupy ludności.

Ministerstwo Zdrowia Kirgistanu opracowało wstępny plan rozmieszczenia stacji szczepień w obwodzie czujskim, Biszkeku i Oszu. W oparciu o wyniki operacyjnego monitorowania procesu szczepień pozostałe punkty szczepień zostaną rozmieszczone we wszystkich regionach republiki.

Wcześniej wiele krajów w Europie i na świecie, w tym Niemcy, Włochy, Hiszpania i Francja, zawiesiło stosowanie szczepionki AstraZeneca COVID-19 z powodu możliwych skutków ubocznych. Mówimy o kilku przypadkach zakrzepów krwi po szczepieniu, ale eksperci twierdzą, że wyraźny związek nie został jeszcze udowodniony, a same przypadki nie wykraczają poza ogólne statystyki.

Powiązany artykuł