Tadżykistan po raz pierwszy ogłosił dodatni bilans w handlu

Władze Tadżykistanu poinformowały, że w ubiegłym roku, po raz pierwszy od 30 lat niepodległości, stosunek eksportu do importu był dodatni na korzyść eksportu o 5 proc.

Kluczową rolę odegrał w tym eksport materiałów z górnictwa oraz wyrobów budowlanych. Eksport przemysłowy kraju wzrósł również ze względu na sprzedaż wydobywanego złota.

Sherali Kabir, minister przemysłu i nowych technologii Tadżykistanu, powiedział 16 lutego, że w ubiegłym roku wielkość produkcji przemysłowej w kraju wzrosła o około 10 proc. Produkcja wyniosła 3 mld 550 mln somoni (307 mln USD) więcej niż rok wcześniej . W 2019 roku udział eksportu stanowił tylko 26 proc., a importu 74 proc. W ubiegłym roku liczba ta wzrosła o 5 proc., co jest dobrym znakiem dla władz w Duszanbe. Eksport stanowił 31 proc., a import – 69 procent.

Sherali Kabir zauważył, że liczba ta została osiągnięta po raz pierwszy od trzydziestu lat. Wzrost eksportu przemysłowego przypisywał wzrostowi udziału eksportu żywności oraz sprzedaży złota i minerałów. Dodał, że ceny metali szlachetnych na światowych rynkach gwałtownie wzrosły, a Tadżykistan uznał za konieczne wykorzystanie tej chwili i sprzedanie części swoich rezerw złota i srebra. Ponieważ, według Kabira, „konieczne jest wykorzystanie sprzyjających warunków panujących na rynku światowym, ponieważ jeśli ceny spadną, sprzedaż danego metalu będzie stratą”.

Ekonomiści tadżyccy wiążą wzrost salda importu i eksportu przemysłowego z poprawą klimatu makroekonomicznego w kraju. Taka aktywność w krajowym sektorze przemysłowym jest przewidywalna, ponieważ władze kraju przywiązywały do ​​tego dużą wagę w ostatnich latach. Oprócz wyrobów przemysłowych i kamieni szlachetnych, produkty rolne znalazły również swoje miejsce w regionie. Eksport takich produktów jak suszone owoce, winogrona, owoce i warzywa rośnie w Tadżykistanie z roku na rok.

Istnieje jednak inna opinia, że ​​wzrost eksportu z powodu nieprzetworzonych produktów i surowców jest szkodliwy dla gospodarki i oznacza utratę większych zysków. Tadżykistan wciąż czeka na inwestorów, aby zbudować fabryki i jest zmuszony sprzedawać surowce za granicę po niskich cenach.

W ostatnich latach Tadżykistan starał się zostać eksporterem niektórych materiałów budowlanych, takich jak cement i płyty gipsowo-kartonowe. Te materiały budowlane są bardzo poszukiwane w sąsiednim Uzbekistanie, Afganistanie i Kirgistanie. Nadal jednak chęć zostania eksporterem większej ilości gotowych produktów jest nie do zrealizowania.

Powiązany artykuł