Kazachstan rozpoczyna kampanię szczepień Sputnikiem V

W poniedziałek w Kazachstanie ruszyła kampania szczepień przeciwko koronawirusowi. Początkowo kraj użyje szczepionki Sputnik V wyprodukowanej w Rosji, a w połowie lutego przejdzie na szczepionkę Sputnik V produkowaną w kraju. W pierwszym etapie akcji szczepień zaszczepieni zostaną pracownicy służby zdrowia, nauczyciele, policjanci i osoby z chorobami przewlekłymi.

Produkcja szczepionki Sputnik V rozpoczęła się w kazachskim mieście Karaganda pod koniec grudnia. Według ministra zdrowia Marata Szoranowa do lipca w Karagandzie zostaną wyprodukowane dwa miliony dawek szczepionki.

Szczepienie będzie dobrowolne i bezpłatne dla wszystkich obywateli kraju. Akcja masowych szczepień rozpocznie się w kwietniu lub maju. Tymczasem krajowa szczepionka QazCovid-In przechodzi trzecią fazę badań klinicznych. Władze Kazachstanu spodziewają się, że szczepienie poprawi sytuację koronawirusa w kraju, która pogorszyła się w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

W Kazachstanie od 16 marca do 11 maja 2020 r. Obowiązywał stan wyjątkowy dotyczący koronawirusa. W związku ze wzrostem liczby zakażeń władze kraju wprowadziły 5 lipca szereg dodatkowych ograniczeń. Stopniowe złagodzenie ograniczeń rozpoczęło się 17 sierpnia, jednak ograniczenia zostały zaostrzone w miastach Nur-Sułtan i Ałmaty w połowie października, a także w niektórych innych regionach kraju. Jak dotąd Kazachstan potwierdził 186 711 przypadków koronawirusa – 167 914 wyzdrowień i 2549 zgonów.