Kirgistan planuje rozpocząć produkcję rosyjskiej szczepionki COVID-19

Istnieją plany zorganizowania produkcji rosyjskiej szczepionki Sputnik V przeciwko COVID-19 w Kirgistanie, powiedział we wtorek na konferencji prasowej przewodniczący Państwowego Komitetu ds. przemysłu, energii – Żyrgalbek Sagynbajew.

Dodał, że taka propozycja została zgłoszona podczas spotkania z rosyjskim ministrem przemysłu i handlu Denisem Manturowem.

„Rosyjskie Ministerstwo Zdrowia już przeznaczyło 500 tys. dawek szczepionek COVID-19 dla Kirgistanu. Produkcja tej szczepionki ruszyła już na Białorusi i Kazachstanie. Dlatego na spotkaniu strona rosyjska powiedziała, że ​​jeśli strona kirgiska zorganizuje szereg zdolnych firm spełniających standardy produkcji szczepionek Rosja jest gotowa wysłać komisję, która określi firmę i warunki produkcji szczepionki. Proces ten należy przyspieszyć, ponieważ „brytyjski” szczep koronawirusa jest zarejestrowany już nawet w Rosji.” – powiedział Sagynbajew.

Podkreślił, że istnieją plany wyprodukowania około 5 milionów dawek szczepionek dla całej populacji kraju. „Skupimy się również na przystępności cenowej szczepionek, tak aby obywatele mieli do nich dostęp. Obecnie trwa proces selekcji krajowych firm farmaceutycznych, tak aby rosyjska firma mogła wybrać jedną z nich.” – dodał Sagynbajew.

Powiązany artykuł