Gruzja: Premier zapowiada lokalne obostrzenia

Premier Gruzji Giorgi Gakharia, który uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa na początku tego tygodnia, stwierdził, że rząd musi rozszerzyć skalę lokalnych ograniczeń dotyczących walki z koronawirusem, aby zrównoważyć negatywne efekty protestów ulicznych związanych z sobotnimi wyborami parlamentarnymi.

Gakharia powiedział dziś na rządowej videokonferencji, że oczekuje się, że demonstracje opozycji spowodują gwałtowny wzrost liczby nowych przypadków koronawirusa.

,,Dzisiaj mieliśmy 2401 nowych przypadków koronawirusa. Oczywiście wiece uliczne przyniosą szybciej szczyt zachorowań na koronawirusa w kraju (spodziewany w połowie listopada). Sytuacja będzie bardziej skomplikowana, niż się spodziewaliśmy, ponieważ demonstracje są bezpośrednio związane z falą nowych przypadków”- powiedział Gacharia, dodając, że żadne ogólnokrajowe obostrzenia nie zostaną obecnie ogłoszone.

Gakharia stwierdził, że ważne jest, aby osoby pozostawały w izolacji, gdy tylko wykażą objawy wirusa. ,,Posunięcie to spowolni rozprzestrzenianie się wirusa”- powiedział Gakharia i dodał, że więcej osób powinno zostać poddanych szybkiemu testowi na obecność koronawirusa. Dodał, że niezbędne leczenie musi być dostępne w hotelach (w których izolowani są osoby z najlżejszymi objawami) „od dziś”.

,,Wszystkie kroki pozwolą nam zmniejszyć liczbę pacjentów z koronawirusem w szpitalach z 26 procent do 15 procent, co jest bardzo ważne dla skutecznego funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej”- powiedział Gakharia.

Wiceprzewodnicząca parlamentu Maia Tskitiszwili stwierdziła, że nowe, lokalne ograniczenia mogą obejmować zakaz poruszania się w późnych godzinach, zatrzymanie transportu publicznego w kilku miejscach i zamknięcie centrów handlowych.

Gruzińskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 2401 nowych przypadkach koronawirusa, 2289 osobach wyzdrowiałych i 20 zgonach w ciągu ostatniej doby. Gruzja odnotowała 49 218 przypadków koronawirusa od 26. lutego 2020 roku. Od początku pandemii w kraju wyzdrowiało 33 459 osób, a 401 zmarło.