Kazachstan: Wzrośnie udział kobiet w państwowych przedsiębiorstwach

Prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokajew nakazał stopniowe zwiększanie udziału kobiet w zarządzaniu państwowymi firmami z 5 do 30 proc., przemawiając na posiedzeniu Krajowej Rady Zaufania Publicznego 22. października.

„Udział kobiet w zarządzaniu spółkami publicznymi z udziałem państwa jest nadal niski i wynosi zaledwie 5-7 proc. Ta sytuacja nie pozwala w pełni wykorzystać potencjału kobiet, które stanowią ponad połowę populacji kraju – podkreślił szef państwa.

Członkowie Krajowej Rady Zaufania Publicznego Kazachstanu wystąpili w ostatnich dniach z propozycją wprowadzenia obligatoryjnej normy zwiększającej do 30 proc. udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w spółkach państwowych.

„Musimy pomyśleć o stopniowej realizacji tej inicjatywy. Zwiększy to atrakcyjność sfery biznesowej dla kobiet i zwiększy pozycję Kazachstanu w specjalistycznych rankingach międzynarodowych”- powiedział Tokajew. „Kobieta jedną ręką kołysze kołyskę, podczas gdy drugą prowadzi kraj” – podkreślił prezydent Kazachstanu.

Szef państwa poinformował również w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Zaufania Publicznego, że według statystyk ponad 55 proc. urzędników służby cywilnej i pracowników socjalnych to kobiety.

W Kazachstanie rośnie udział kobiet w poszczególnych segmentach administracji publicznej, w parlamencie – 22%, w sądownictwie – 47%. Według stanu na 1. stycznia 2020 r. ludność Kazachstanu wynosiła 18 632 200 osób – mężczyźni 48,5 proc, kobiety 51,5 proc.