Turkmenistan ściąga studentów studiujących w Rosji po ataku terrorystycznym

Władze Turkmenistanu zastanawiają się, jak sprowadzić turkmeńskich studentów studiujących na rosyjskich uniwersytetach do domu, w związku z obawami przed antyimigrancką reakcją po niedawnym ataku terrorystycznym na przedmieściach Moskwy.

W jednym z regionów Turkmenistanu władze otrzymały rozkaz z Aszchabadu, aby dowiedzieć się, jak repatriować turkmeńskich studentów z Rosji. Nie jest jasne, ilu dokładnie turkmeńskich studentów uczęszcza na rosyjskie uniwersytety, choć szacuje się, że jest ich kilka tysięcy.

Rząd nakazał również urzędnikom organizowanie spotkań z uczniami i nauczycielami, aby ostrzec ich przed radykalizmem religijnym. Rosyjskie władze oskarżyły o zamachowców czterech Tadżyków, którzy pracowali jako robotnicy migrujący w Rosji. Cztery inne osoby pochodzenia środkowoazjatyckiego również zostały oskarżone o współudział w ataku.

Aresztowania podsyciły obawy przed antyimigrancką reakcją w rosyjskim społeczeństwie. Miliony pracowników migrujących z Azji Centralnej pracują w Rosji, gdzie płace są znacznie wyższe. Większość krajów regionu w dużym stopniu polega na przekazach pieniężnych, aby wzmocnić swoje gospodarki.

Kirgistan już zalecił swoim obywatelom, aby powstrzymali się od podróży do Rosji z obawy, że obywatele Kirgistanu mogą być nękani lub atakowani. Funkcjonariusze służb bezpieczeństwa w trzech turkmeńskich miastach – Czelekenie, Bałkanabat i Turkmenbaszy – według miejscowych przeprowadzali masowe przesłuchania mężczyzn i kobiet w drodze do meczetów na modlitwy. Większość zatrzymanych i przesłuchiwanych stanowili mężczyźni z brodami i kobiety w hidżabach.

Funkcjonariusze służb bezpieczeństwa „zalecili” niektórym z tych, którzy zostali zatrzymani na przesłuchanie, „modlili się w domu”, a innych zapytano o powiązania z radykalnymi grupami islamistycznymi. Funkcjonariusze organów ścigania zalecili również wierzącym, że powinni przestać pościć podczas Ramadanu, kiedy wszyscy praktykujący muzułmanie powstrzymują się od jedzenia, picia i palenia od wschodu do zachodu słońca. Muzułmański święty miesiąc rozpoczął się w tym roku 10 marca.

W Turkmenbaszach na zachodzie kraju po ataku na Moskwę nakazano zamknięcie wszystkich sklepów sprzedających dewocjonalia i ubrania, takie jak dywaniki modlitewne, hidżaby, Korany i podobne towary. Bogaty w gaz Turkmenistan jest jednym z najbardziej zamkniętych krajów na świecie.