Kirgizi i Tadżycy z nowym protokołem w sprawie granicy

Urzędnicy kirgiscy i tadżyccy zebrani w celu omówienia rozgraniczenia spornych obszarów przygranicznych między obydwoma krajami oświadczyli, że podpisali specjalny protokół wśród twierdzeń, że poczyniono postępy w tej kwestii, choć nie ujawniono żadnych szczegółów.

Saimumin Jatimow, przewodniczący Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Tadżykistanu, powiedział, że umowa została podpisana 2 października w Batken w Kirgistanie. Oba kraje Azji Środkowej spotykają się od miesięcy, próbując rozwiązać spory graniczne, które w ostatnich latach doprowadziły między nimi do śmiertelnych starć.


„Konflikty powinny zdarzać się rzadziej niż w najnowszej historii. Dlatego podpisaliśmy Protokół nr 44” – powiedział Jatimow„Będziemy go pilnie i konstruktywnie wdrażać, krok po kroku, dążąc do osiągnięcia kompleksowego i zasadniczego porozumienia w możliwie najkrótszym czasie”.

Kamczybek Tajszew, przewodniczący Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kirgistanu, stwierdził , że protokół „zapewnia podstawę do rozwiązania wszystkich kwestii granicznych”. „Jeśli Bóg pozwoli, wkrótce podejmiemy decyzję o określeniu granic państwa. Postanowiliśmy, że nasze komisje będą działać w sposób ciągły [w tej sprawie]. Nasza dzisiejsza decyzja doprowadzi do pokoju i stabilności na granicy, a nasi ludzie będą żyć w przyjaźni i harmonii” – dodał .

Najbardziej spornym obszarem między obydwoma krajami są tereny otaczające Woruh, enklawę terytorium Tadżykistanu w Kirgistanie. Biszkek utrzymuje, że droga prowadząca do enklawy Tort-Kocho jest – zgodnie z międzynarodowym uznaniem – ściśle częścią Kirgistanu, podczas gdy Duszanbe uważa ją za swoją.

Granica między Kirgistanem a Tadżykistanem ma długość około 975 kilometrów. Proces wytyczania granic i demarkacji rozpoczął się w 2002 r., a od 2020 r. zdefiniowano około 519 kilometrów. Aby pokazać postęp poczyniony od tego czasu, na zeszłorocznym spotkaniu prezydenta Kirgistanu Sadyra Żaparowa z jego tadżyckim odpowiednikiem Emomali Rahmonem strony podały, że wyznaczono około 664 km granicy.

Jednak w styczniu Rahmon zaprzeczył tej liczbie, gdy stwierdził, że 63 procent granicy, czyli około 614 kilometrów, zostało wytyczonych, ponieważ na pozostałej granicy trwają prace. Specjalne komisje z każdego kraju kontynuują negocjacje na spornych obszarach.

W starciach na granicy kirgisko-tadżyckiej we wrześniu 2022 r. kirgiskie władze podały, że 63 obywateli zginęło, a Tadżykistan zgłosił śmierć 41 osób.  Władze Kirgistanu i Tadżykistanu oskarżały się wzajemnie o agresję po tym, jak obie strony użyły w starciach ciężkiej artylerii i moździerzy.