Amazon pomoże Kazachstanowi stać się regionalnym centrum IT

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew spotkał się w Nowym Jorku z Susan Pointer, wiceprezes Amazon Corporation. Podczas rozmowy z przedstawicielem największej na świecie firmy technologicznej omówili możliwości obopólnie korzystnej współpracy przy rozwoju technologii chmurowych i budowie centrów danych.

Prezydent zwrócił uwagę na osiągnięcia Kazachstanu w obszarze e-administracji, podkreślając, że dalsza poprawa sfery cyfrowej w kraju będzie wymagała najlepszych w swojej klasie rozwiązań infrastrukturalnych.

Firma wyraziła zainteresowanie wzmocnieniem współpracy z Kazachstanem z perspektywą objęcia nią całego regionu Azji Centralnej. Podczas spotkania podpisano umowę pomiędzy Ministerstwem Rozwoju Cyfrowego, Innowacji i Przemysłu Lotniczego Kazachstanu a Amazon Web Services na zakup rozwiązania chmurowego Outpost i uruchomienie pilotażowego projektu integracji go z platformą QazTech.

Ten krok stworzy warunki dla globalnych graczy do lokowania centrów danych w Kazachstanie. Pozwoli także wykorzystać potencjał kraju jako regionalnego centrum IT.