Rosja rozpoczęła sprzedaż energii elektrycznej do Kirgistanu

Rosyjska firma Inter RAO rozpoczęła eksport energii elektrycznej do Kirgistanu poprzez system elektroenergetyczny Kazachstanu. Poinformowały o tym rosyjskie portale w odniesieniu do komunikatu wspomnianej firmy.

„Po raz pierwszy w historii kraju rosyjski system energetyczny dostarcza energię elektryczną do Kirgistanu za pośrednictwem systemu energetycznego Kazachstanu. Od kwietnia 2023 do marca 2024 łączna moc wynosi 900 mln kW. będzie eksportowana godzinowa energia elektryczna” – podała firma w oświadczeniu.

Wcześniej Ministerstwo Energii Kirgistanu poinformowało o podpisaniu umowy na import energii elektrycznej z Rosji w sezonie grzewczym 2023-2024. Kirgistan łącząc wszystkie swoje moce energetyczne, posiada 15 mld kWh energii elektrycznej rocznie. Jednocześnie konsumpcja wynosi 18 mld kW, jeśli wydajność jest wystarczająca, może być jeszcze wyższa.

60 proc. wyprodukowanej energii jest sprzedawane ludności, 40 proc. przedsiębiorstwom przemysłowym i handlowym. Ponieważ energia elektryczna sprzedawana ludności jest sprzedawana po cenie niższej od jej kosztu, jej koszt jest finansowany z budżetu państwa. Aby zapełnić lukę między zapotrzebowaniem a produkcją Kirgistan sporadycznie importuje energię elektryczną z Kazachstanu, Uzbekistanu i Turkmenistanu.