Kazachstan ogłasza firmy, które przeniosły się z Rosji

21 dużych firm przeniosło swoją działalność do Kazachstanu z Rosji i Białorusi, informuje służba prasowa premiera Kazachstanu. Amerykańska firma produkująca szafy sterownicze i analizatory gazów Honeywell otwiera biuro regionalne w Ałmaty. Produkcja już trwa w Ałmaty i Atyrau.

InDriver przeniósł biuro i zespół specjalistów z Moskwy do Ałmaty. Rosyjsko-amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące ciężkie motocykle Ural Motorcycles uruchomiło produkcję w Pietropawłowsku.

British Weir Minerals otworzyło centrum produkcyjne w Ałmaty. Firma zajmuje się montażem i naprawą pomp, hydrocyklonów i zaworów. Australijska firma zajmująca się „zielonym” wodorem Fortescue zarejestrowała się na stronie Międzynarodowego Centrum Finansowego Astana.

TikTok otworzył biuro regionalne w Ałmaty, zamrażając działalność moskiewskiego biura. Japońska firma handlowa Marubeni częściowo przeniosła swoje przedstawicielstwo z Federacji Rosyjskiej do Kazachstanu. Obecnie główną działalność firmy w regionie nadzoruje biuro w Ałmaty.

Rosyjski producent akcesoriów samochodowych Rival przeniósł produkcję do Kustanaj. Inny rosyjski producent, zakład LSTK , produkujący konstrukcje cienkościenne, prowadzi roboty ziemne w Kyzyłżarskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Litewska grupa firm PKV przeniosła produkcję telewizorów LCD do Kazachstanu. Amerykański producent czujników ciśnienia Emerson otworzył zakład montażowy.

W 2023 roku holenderski producent bionawozów i środków ochrony roślin Koppert, który przeniósł swoje biuro i pracowników do Ałmaty, rozpocznie budowę zakładu w Kazachstanie. Turecki producent układów oddechowych do respiratorów R-Vent Medical uruchomi produkcję w Astanie. United Concrete Canvas (Wielka Brytania) otworzyła biuro w Ałmaty. Niemiecki Knauff zbuduje w Kazachstanie fabrykę suchej zabudowy, a kolejna niemiecka firma Reimann uruchomi w kraju produkcję przyczep rolniczych.

Przedstawiciel chińskiego przemysłu samochodowego Great Wall Motors otworzy produkcję samochodów w Kazachstanie. W republice pojawi się również biuro firmy transportowo-logistycznej z Czech Trancso. AvtoVAZ rozpoczyna produkcję Łady Granty i Łady Vesty w Kazachstanie. Francuski Air Liquide wdraża nowe projekty dekarbonizacji w republice. Francuski producent lokomotyw elektrycznych Alstom stworzy w Kazachstanie sieć serwisów.